A 3-a ședință a Consiliului Consultativ Școala Mea

Pe 11 iunie 2015 a avut loc a 3-a ședință  a Consiliului Consultativ al „Școala Mea”, la care au fost prezentate progresele proiectului în 2014, dar și strategia de acțiuni pentru 2015.

De asemenea, la eveniment s-a discutat despre problemele actuale cu care se confruntă sistemul educațional. Eugenia Veveriță, expert independent, consideră că există în multe localități o comunicara defectuoasă între primari și directori în localități, care este de multe ori cauzată de imixtiunea factorului politic în relațiile dintre aceștia, constatare care este împărtășită și de alți membri ai consiliului.

În plus, doamna Raisa Ghilan, Șef-adjunct al Direcției Finanțele în învățământ, cultură și știință de la Ministerul Finanțelor, a declarat că există un miliard de lei nevalorificați în sistemul educațional, din cauza ne-executării complete a bugetului și a alocării ineficiente a banilor. Doamna Ghilan a adăugat că această problemă poate fi soluționată în special cu ajutorul instrumentelor de transparentizare și democratizare pe care le oferă proiectul „Școala Mea”.

De asemenea, membrii Consiliului au propus echipei de implementare câteva sugestii de îmbunătățire a funcționalității website-ului, dar și propuneri de creștere a vizibilității proiectului.

Consiliul Consultativ al „Școala Mea” a fost creat pentru a susține implementarea proiecutlui și pentru a-l ghida strategic. Acest Consiliu include 7 personalități publice din rândul autorităților publice centrale și locale, al instituțiilor media și ai societății civile.