Școala Mea te ajută să faci o alegere informată!


Începând cu 1 aprilie 2017 au început înscrierile în învățământul primar în toate instituțiile de învățământ din țară. Școala Mea Vă vine în ajutor oferind mai multă informație despre școlile care vă interesează și posibilitatea de a face o comparație între ele, astfel încât alegerea să fie una informată.

În prezent pe site-ul www.ScoalaMea.md puteți accesa profilul celor 1275 de instituții de învățământ general din țară și obține următoarele informații:

• Numărul de elevi și cadre didactice în școală;
• Numărul mediu de elevi per clasă;
• Numărul mediu de elevi per profesor;
• Nivelul de calificare a cadrelor didactice;
• Bugetul școlii;
• Cheltuielile medii per elev;
• Distribuția bugetului școlii pe tipuri de cheltuieli;
• Notele medii la examenele de absolvire.

Captură de ecran, secțiunea Hărți

De asemenea, platforma oferă hărți interactive ce permit compararea anumitor indicatori ai școlii care vă interesează cu media pe raion / municipiu și pe țară, dar și căutarea școlilor care vă interesează aplicând mai multe filtre (număr de elevi, buget, reușita la examene, etc.).

Accesați profilul școlilor ce vă interesează!

Faceți o alegere informată!