Despre inițiativă

Școala Mea: implicarea începe aici

„Școala Mea” este o inițiativă a Expert-Grup, lansată în 2014. Misiunea proiectului este să îndemne cetățenii să contribuie, împreună cu autoritățile naționale, regionale și centrale, la promovarea unor servicii în educație mai bune.

„Școala Mea” îndeamnă cetățenii să se informeze despre bugetul și performanța școlii lor și să se implice în crearea unor școli mai eficiente, mai transparente și mai bune.

Cum implicăm comunitatea în viața școlii:

1. Oferim tuturor acces deschis la bugetul școlilor:

Școlile din proiect își deschid datele bugetare detaliate și le pun la dispoziție elevilor, părinților, cadrelor didactice și tuturor celor interesați.

2. Lucrăm în teren

Vom selecta 100 de școli timp de cinci ani (câte 20 pe an) împreună cu care vom implementa activități/instrumente de responsabilizare și participare – audieri publice, fișe de de raportare etc. Prin intermediul acestora, ne propunem să determinăm elevii, părinții, profesorii, directorii, primarii etc. să discute despre prioritățile de dezvoltare a școlii.

3. Website-ul www.scoalamea.md

ScoalaMea.md oferă utilizatorilor acces online la bugetele școlilor din toată țara. De asemenea, website-ul servește ca ghid online pentru utilizatori pe marginea audierilor publice, solicitărilor despre datele bugetare, semnalarea problemelor etc.

Date despre inițiativa „Școala Mea”

• Perioada de implementare a proiectului: decembrie 2013 – decembrie 2018
  • 100 școli (câte 20 școli în fiecare an)
  • 100 Consilii de Administrație sub forma unor coaliții locale ale școlilor, cu actori din comunitate
  • 5 parteneri regionali
  • Memorandumuri de cooperare în cel puțin 13 raioane din țară
  • 3 instrumente de responsabilizare socială
  • 1000 membri ai CA instruiți (câte cel puțin 200 în fiecare an)
  • Cel puțin 5,5 mii cetățeni implicați în dialogul despre bugetele și prioritățile de dezvoltare ale școlilor

Partenerii regionali ai proiectului:

• Centrul Regional CONTACT-Bălți
  • Asociația pentru Cooperare și Comunicare Democratică „DIALOG”
  • Fundația pentru Dezvoltare din Moldova
  • Centrul de Resurse pentru Tineret „DACIA”
  • Centrul Regional de Dezvoltare Durabilă Ungheni

Donatori

Proiectul este finanțat de Grupul Băncii Mondiale în cadrul Parteneriatului Global pentru Responsabilizare Socială, cu suportul informațional al Ministerului Educației, Culturii și Cercetării al Republicii Moldova.