La gimnaziul din Sărăteni, Leova, comunitatea a cerut spații de recreere mai bune

Foto: Audierea publică la gimnaziul din Sărăteni, Leova

Pentru prima dată în istoria comunei și a localității, la 28 octombrie 2015 a avut loc audierea publică în gimnaziul din c. Sărăteni, r. Leova, la care au fost prezenți toți actorii comunitari – elevi, părinți, profesori, reprezentanți ai autorității publice locale și administrația gimnaziului. Participanții au apreciat importanţa acestui tip de acţiuni, asta chiar dacă mai mulți au recunoscut că nu se pricep la cifre. Totuși, aceștia au s-au bucurat de oportunitatea de a pune întrebări, lucru care i-a făcut să se simtă importanți.

În cadrul audierii, primarul localităţii a propus ca cetăţenii prezenţi să se implice şi în procesul decizional la nivel de localitate, pentru e nevoie ca fiecare să-și înțeleagă rolul pe care îl are în comunitatea sa. Primarul dar şi consilierii locali prezenți la eveniment, au menționat că dezvoltarea localităţii este direct legată de perspectiva de dezvoltare a şcolii şi a propus să fie acordată o mai mare atenţie spaţiilor de joacă şi dotarea cu inventar sportiv pentru elevi, iar autorităţile locale vor ţine cont de acest lucru la planificarea bugetară pe 2016, pentru a contribui la amenajarea terenului aferent instituţiei de învăţămînt etc. Propunerea a fost unanim susţinută de participanţi, în acest fel, practic, participanţii la audierea publică a bugetului şcolii au convenit ce poate să facă şcoala din bugetul său şi cu ce ar putea contribui Primăria.

Partenerul regional a explicat celor circa 50 de persoane prezente la audierile publice că prin acest fel de implicare, comunitatea ştie cum se administrează banii publici şi devin parte a procesului decizional nu doar în şcoală, dar şi în localitate în ansamblu. Prin faptul că directorul şcolii le-a vorbit părinţilor despre banii alocaţi pe fiecare categorie de cheltuieli în parte, dar şi suma disponibilă pentru a fi alocată pentru prioritățile enumerate de comunitate (în acest caz fiind vorba de inventar sportiv şi amenajarea spaţiilor din curtea şcolii şi aferente gimnaziului), se asigură nu doar transparența, ci se aduce o contribuție la construirea unor parteneriate comunitare durabile.