Un părinte despre beneficiile „Școala Mea” în gestionarea banilor instituției

Autor: Aliona Achilina, părinte. Liceul din s. Larga, Briceni

Transparența este cuvântul cheie în funcționarea oricărei instituții de învățământ. Proiectul „Școala mea” cu Sloganul “Implicarea începe aici” se desfășoară al doilea an consecutiv, și acest fapt este un motiv de bucurie atât pentru administrația instituțiilor de învățământ, dar și pentru beneficiarii acestora, pentru elevi și părinți.

În calitatea mea de părinte, am observat schimbări pozitive în gestionarea banilor publici ai școlii, odată cu implementarea proiectului „Școala mea”. Posibilitatea de a urmări online nivelul de calificare al cadrelor didactice, numărul de elevi, numărul de profesori, bugetul total al școlii, ponderea salariilor în buget, cheltuielile per elev,  m-a ajutat să-mi formez o părere obiectivă despre managementul școlii și să contribui activ la implementarea reformei în educație, inițiată de ministerul de profil, prin informarea și altor părinți despre această inițiativă.

Cred că datorită acestui proiect, administrația școlii se simte mai responsabilă față de elevii săi, iar părinții nu mai au dubii vizavi de corectitudinea și profesionalismul angajaților instituției. Ținând cont de aceasta, părinții își pot alege instituția în care vor învăța copiii lor și după nivelul de transparență al școlii și cel al cheltuielilor pe care le suportă anual instituția.

Un alt plus al proiectului „Școala mea” este identificarea școlilor sau a serviciilor care au nevoie de finanțare sau de investiții mai mari. Consider că acest proiect reduce corupția și posibilitățile de luare de mită sau de asumare ilegală a banilor publici. Există școli în care problema banilor este la ordinea de zi și aceasta creează tensiuni între părinți și profesori.

Fiind un proiect inedit pentru Republica Moldova, sigur că este de bun augur și facilitează munca autorităților publice. Totodată, în dialogul privind bugetele școlilor sunt implicați toți cei vizați, ceea ce asigură o implementare mai largă și mai eficientă a proiectului.

Sunt convinsă că această inițiativă are un impact pozitiv și asupra imaginii școlilor din perspectiva părinților și oferă posibilitatea de a adopta o strategie mai bună de evaluare și gestionare a resurselor de care dispune școala. Și menționez aceasta pentru că, punctele sensibile a acestora diferă de la o școală la alta. Iar noi ne dorim ca copiii noștri să nu le lipsească nimic și să fie asigurați cu tot necesarul pentru a avea rezultate bune.

Instituția de învățământ trebuie să fie transparentă în acțiunile sale, la fel ca toate structurile de stat, iar consultarea părinților în chestiunile ce țin de finanțe și studii trebuie să fie obligatorie. Doar împreună ne putem ridica la un alt nivel și face tot ceea ce ne-am propus în domeniul educației, pentru a avea copii talentați, studioși pe de o parte și pe de alta, cetățeni activi și responsabili. Pe această cale țin să mulțumesc Proiectului „Școala Mea”, pentru inițiative și noi părinții, susținem toate reformele care vin să ne îmbunătățească calitatea studiilor și a nivelului de viață copiilor noștri.