Platforma ȘcoalaMea.md ajută părinții să aleagă școala mai bună pentru copiii lor

homepage

Veronica Crețu, Președintă a Institutului pentru o Guvernare Deschisă, dar care este și mămică a două eleve, promotoare activă a guvernării deschise și datelor deschise, a făcut recent o postare pe contul său de Facebook despre Platforma ȘcoalaMea.md, și despre valoarea datelor per școli în a ajuta părinții să ia decizii vis-a-vis de instituția în care învață sau ar dori să învețe copiii lor:

10659178_10152357170802844_220384178602502791_n

Veronica Crețu. Foto: facebook.com

“Așadar, pentru acei părinții care doresc să cunoască detaliile-cheie despre instituția în care învață copii lor, cifrele/datele prezentate pe ScoalaMea.md, cu caracter deschis, au menirea să ne ajute pe noi, părinții să luăm decizii informate despre instituția în care studiază sau dorim să studieze copii noștri”, a relatat doamna Crețu.

Ca reacție la această postare, Geo Lupașcu, unul dintre părinții activi, a relatat despre contextul în care Școala Mea l-a ajutat pe el și anume la alegerea instituției de învățământ pentru copilul său:

10363721_820512484658115_6373247159941585183_n

Geo Lupașcu. Foto: facebook.com

„Vara trecută, copilul trebuia să meargă în clasa întâi. Din cauză că vârsta copilului era cam mică (vara împlinise 6 ani), acesta a trebuit să treacă o testare la o comisie de funcționari de la nivel local și central. Când apăru întrebarea de ce copilul nu merge la alt liceul din localitate, care e instituție de 12 clase și nu 9, am argumentat că site-ul ScoalaMea.md oferă date care arată că școala de 9 clase deținea rezultate mai bune la ciclul primar și gimnazial. Funcționarii, la rândul lor au fost uimiți de existența informațiilor date pe acest site”.

Echipa „Școala Mea” mulțumește doamnei Crețu pentru faptul că reușește să încurajeze și alți părinți să facă referință la Școala Mea și pentru că îi îndeamnă și elevii și profesorii să exploreze profilurile școlilor pe site-ul nostru și să împărtășească cu noi experiența avută.