Au fost selectate școlile beneficiare pentru 2016

Suntem bucuroși să anunțăm școlile selectate pentru implementarea inițiativei „Școala Mea” în 2016.

Aceste școli urmează să fie implicate în organizarea a o serie de evenimente în comunitate pentru discutarea bugetului și priorităților de dezvoltare a școlii, cum ar fi instruiri pentru Consiliile de Administrație, completarea unor chestionare de măsurare a gradului de implicare în viața școlii, numite „Fișele Școala Mea”, dar și audieri publice.

Pentru fiecare școală, urmează să se conlucreze cu un Consiliu de Administrație, din care vor face parte: (i) directorul instituției de învățământ, (ii) un director adjunct, (iii) un reprezentant delegat de administrația publică locală din unitatea administrativ-teritorială de nivelul întâi în care se află instituția, (iv)  trei reprezentanți ai părinților – delegați de adunarea generală a părinților, (v) doi reprezentanți ai cadrelor didactice – delegați de consiliul profesoral și (vi) un reprezentant al elevilor – delegat de consiliul elevilor din instituție. Orice alte părți interesate din comunitate pot fi parte a coaliției locale.

Cele 20 de instituții de învățământ selectate:

• Gimnaziul „George Coșbuc” din s. Andrușul de Jos, Cahul
  • Liceul „Mihai Eminescu” din or. Anenii Noi
  • Gimnaziul din s. Bădicul Moldovenesc, Cahul
  • Liceul „Ion Creangă”, or. Cahul
  • Gimnaziul „Eugen Coșeriu” din s. Catranic, Fălești
  • Liceul „Mihai Viteazul” din or. Chișinău
  • Gimnaziul „Dmitrie Cantemir” din s. Cornești, Ungheni
  • Liceul „Silvian Lucaci” din s. Costești, Râșcani
  • Gimnaziul din s. Făleștii Noi, Fălești
  • Liceul din s. Lozova, Strășeni
  • Gimnaziul din s. Manoilești, Ungheni
  • Liceul din s. Puhoi, Ialoveni
  • Liceul din s. Recea, Râșcani
  • Gimnaziul din s. Roșietici, Florești
  • Gimnaziul „Alexandru Ioan Cuza” din s. Roșu, Cahul
  • Gimnaziul din s. Schineni, Soroca
  • Liceul „Mihai Eminescu” din s. Sipoteni, Călărași
  • Gimnaziul „Eva Gudumac” din s. Tătărăuca Veche, Soroca
  • Gimnaziul „Constantin Negruzzi” din s. Târnova, Dondușeni
  • Gimnaziul din s. Valea Mare, Ungheni

Școlile care au depus dosarul, însă care nu au fost selectate, vor fi invitate să implementeze unele instrumente în mod independent, pentru a primi la final de an Certificatul de Implicare a Comunității în Viața Școlii.

De altfel, îndemnăm toate școlile din țară să organizeze în mod independent audieri publice, dar și alte activități de implicare civică, pentru a se convinge de beneficiile acestor procese.

Ghidurile de organizare, instrucțiunile și mai multe detalii pot fi găsite pe site-ul: www.scoalamea.md.

Inițiativa „Școala Mea este implementată de Centrul Analitic Independent Expert-Grup cu suportul Parteneriatului Global pentru Responsabilizare Socială al Băncii Mondiale și cu suportul informațional al Ministerului Educației al Republicii Moldova. Misiunea proiectului este de a îndemna și de a implica cetățenii în crearea unei școli mai eficiente, mai transparente și mai bune.