(ghid) Explorează acum școlile din Moldova pe ScoalaMea.md

Vești bune!

Pe site-ul ScoalaMea.md au fost plasate cele mai recente date despre bugetul și performanța academică a tuturor celor ~1300 școli din țară. Vă invităm să utilizați motorul de căutare pentru a găsi profilul școlii Dvs. cu o serie de date:

• Numărul de elevi și cadre didactice;
  • Nivelul de calificare a cadrelor didactice;
  • Bugetul executat al instituției, dar și cheltuielile medii per elev;
  • Executarea bugetului pe categorii (ex. energia electrică, reparații curente);
  • Performanța școlară (notele la examene);
  • Rata de promovare la examene;
  • Poziția pe hartă;

View post on imgur.com

Captură GIF a profilului unei școli

Așadar, ScoalaMea.md vă vine în ajutor pentru a:

• Evalua profilul școlii;
  • Afla cum sunt cheltuiți banii în instituția în care învață copilul Dvs;
  • Iniția un dialog cu administrația școlii despre servicii și facilități mai bune;
  • Lăsa un comentariu cu impresiile despre școală sau întrebările Dvs;
  • Alege școala potrivită pentru copilul Dvs.

De asemenea, cu ajutorul filtrului avansat „Caută școala ta”, puteți compara școlile din toată țara, sau dintr-un singur raion/municipiu, prin indicarea unor criterii:

• Tipul instituției – în cazul în care căutați comparați liceele, gimnaziile sau școlile primare
  • Numărul maxim și/sau minim de elevi – în cazul în care căutați școlile mai mici/mari
  • Bugetul minim/maxim – ex.școlile din raionul Florești cu bugete mai mici de 2 milioane lei
  • Reușita minimă/maximă – ex. școlile din țară sau din raionul respectiv care au luat note mai mari de 8 la BAC.
filtrare avansata

Captură de ecran cu secțiunea „Filtrare Avantsată” de pe scoalamea.md

În plus, pentru cei care doresc să facă o analiza amănunțită a bugetului școlii lor, sau să organizeze o audiere publică, le punem la dispoziție mai multe instrumente de implicare.

Dvs. cum ați utilizat ScoalaMea.md? Srieți-ne la social@scoalamea.md.