Centrul Analitic Independent Expert-Grup face astăzi publică lista școlilor selectate pentru participare în cadrul proiectului „Școala Mea – responsabilizare socială pentru reforma educației din Republica Moldova”, în anul 2017. Selecția a fost făcută de către Expert-Grup împreună cu cei cinci parteneri regionali ai proiectului, consultată cu Ministerul Educației al Republicii Moldova și membrii Consiliului Consultativ al proiectului.
Anul curent de proiect va completa lista celor 21 de raioane și municipii care au aplicat instrumente de responsabilizare socială, cu șase raioane noi: Căușeni, Șoldănești, Cantemir, Glodeni, Nisporeni și Drochia.
Astfel, următoarele 20 de instituții de învățământ, cu un număr total de elevi de 8.275, vor primi asistența necesară în inițierea procesului de responsabilizare socială în comunitățile lor, pentru a îmbunătăți serviciile educaționale pe care le oferă:
Având în vedere interesul sporit față de aplicarea instrumentelor de responsabilizare socială din partea instituțiilor de învățământ, în anul 2017 am decis să oferim posibilitatea de participare a administrației școlilor non-beneficiare la evenimentele organizate în școlile beneficiare (instruiri ale Consiliilor de Administrație, audieri publice ale bugetelor). Astfel, invităm instituțiile de învățământ non-beneficiare să ne contacteze la adresa de email natalia@expert-grup.org, pentru a primi informația necesară despre evenimentele care vor fi organizate în școlile din proximitate.
Nu în ultimul rând, dorim să aducem mulțumiri tuturor instituțiilor aplicante pentru interesul față de acest proiect, a fost o plăcere să vă cunoaștem îndeaproape din aplicațiile elaborate cu grija și dedicație.
Inițiativa „Școala Mea” este implementată de Centrul Analitic Independent Expert-Grup cu suportul Parteneriatului Global pentru Responsabilizare Socială al Băncii Mondiale și cu suportul informațional al Ministerului Educației al Republicii Moldova. Misiunea proiectului este de a îndemna și de a implica cetățenii în crearea unei școli mai eficiente, mai transparente și mai bune.