Au fost selectate școlile beneficiare ale „Școala Mea” în 2014

Suntem bucuroși să anunțăm lista școlilor selectate pentru a beneficia de proiectul „Școala Mea”, implementat de Expert-Grup împreună cu organizațiile regionale partenere și susținut de Ministerul Educației.

Cele 20 de școli selectate în acest an urmează să fie implicate în organizarea a o serie de evenimente în comunitate pentru discutarea bugetului și priorităților de dezvoltare a școlii, așa cum ar fi audierile publice și completarea unor chestionare de evaluare a calității procesului educațional, numite „Fișe de Raportare pentru părțile interesate în educație”. Pentru fiecare școală, urmează să fie creată o „coaliție locală”, care va pilota Consiliile de Administrație prevăzute în proiectul Codului Educației. O „coaliție locală” va include: (i) directorul, (ii) directorii-adjuncți, (iii) un reprezentant al administrației publice locale, (iv) trei reprezentanţi ai părinţilor, delegaţi de adunarea generală a părinţilor, (v) doi reprezentanţi ai cadrelor didactice, delegaţi de Consiliul profesoral, (vi) un reprezentant al asociaţiilor obşteşti, (vii) un reprezentant al agenţilor economici şi (viii) un reprezentant al elevilor, delegat de Consiliul elevilor din instituție. Orice alte părți interesate din comunitate pot fi parte a coaliției locale.
Instituțiile de învățământ selectate:
Raionul Cahul:

Liceul Teoretic „M. Sadoveanu”, s. Giurgiulești