Audierile publice de la liceul „Mihai Eminescu” din Comrat au scos la iveală problema politizării procesului educațional în regiune

Învățământul în limba română în UTA Găgăuzia a întîmpinat mereu probleme, încă de la obținerea statutului autonom pentru regiune. Problema are mai multe explicații, printre care: abordarea  geopolitică a regiunii, deseori diferită de cea a autorităților naționale, tensiunile interetnice, neimplicarea autorităților centrale în rezolvarea sau anticiparea unor probleme, inclusiv integrarea populației din regiune, etc.

La 23 octombrie a avut loc audierea publică a bugetului Liceului Teoretic „M.Eminescu” din Comrat – singura instituție de învățământ din regiune în limba de stat și care în pofida greutăților, înregistrează o creștere a numărului elevilor. La audiere au participat corpul profesoral, elevii și părinții elevilor. După prezentarea de către directorul instituției a raportului privind executarea bugetului pentru 2015 și a proiectelor de dezvoltare a instituției, a fost propusă analiza proiectului de buget al liceului pe 2016.

În afară de lipsa resurselor financiare, pentru realizarea unor reparații capitale, părinții au avut întrebări și referitoare la atitudinea nepotrivită și neacordarea atenției cuvenite din partea autorităților locale și naționale față de învățămîntul în limba de stat din UTA Găgăuzia. În plus, există această atmosferă de diferențiere a celor care vorbesc rusa și româna (moldovenește).

Deși reprezentații autorităților locale sunt periodic invitați la diferite activități ale instituției, aceștia sunt prezenți rareori. De asemenea, i-am invitat pe aceștia și la această audiere publică, însă la eveniment a participat doar un reprezentant al Direcției de învățământ, care nu era la curent cu situația școlii. Totuși, în lumina prevederilor Codului Educației, pentru existența unui parteneriat durabil dintre instituția educațională și comunitate, este important ca în Consiliul de administație a liceului să fie și reprezentanții administrației publice locale, care să fie implicați activ în procesul de dezvoltare strategică a instituției.

Audieri publice la liceul „Mihai Eminescu” din Comrat, UTA Găgăuzia

Din aceste considerente, se impune ca administrația centrală – Ministerul Educației, să se implice pentru a nu admite discriminări sau politizarea procesului educațional și să faciliteze crearea unei atmosfere de colaborare pentru promovarea și aplicarea politicilor educaționale adoptate la nivel național.