Evenimente de semnare a memorandumurilor de cooperare din „Școala Mea”

În perioada 18-25 septembrie, Expert-Grup, împreună cu partenerii regionali, organizează evenimente de semnare a memorandumurilor multilaterale de cooperare în cadrul „Școala mea – responsabilizare socială pentru reforma educației din Republica Moldova”. Memorandumurile stabilesc modul în care părțile implicate – directorii de școală, autoritățile locale și organizația ce implementează inițiativa vor colabora. În cadrul evenimentelor, autorități raionale/locale vor prezenta gradul de implementare a reformei educaționale în raioane, iar reprezentanții Expert-Grup vor prezenta „Școala Mea”.

Expert-Grup a lansat proiectul „Școala mea” la începutul anului 2014. Acest proiect este implementat cu suportul financiar oferit de Parteneriatul Global pentru Responsabilizare Socială al Băncii Mondiale și suportul informațional al Ministerului Educației al Republicii Moldova. Expert-Grup, împreună cu partenerii regionali ai proiectului, va lucra în 100 de școli din țară pe o durată de cinci ani, câte 20 de școli pe an.

Inițiativa va oferi posibilitatea părinților, elevilor și profesorilor să se implice mai activ în viața școlii prin intermediul audierilor publice, accesului la informație bugetară, fișelor de raportare – și să ia parte în stabilirea priorităților de dezvoltare a școlilor.

Vă puteți abona la lansarea oficială a website-ului pe www.scoalamea.md.

Semnarea memorandumului la Hâncești:memorandumSemnarea memorandumului la Chișinău:memorandum
Semnarea memorandumului la Soroca:memorandumSemnarea memorandumului la Florești:memorandum
Semnarea memorandumului la Cahul:memorandumSemnarea memorandumului la Ungheni:memorandum
Semnarea memorandumului la Sângerei:memorandumSemnarea memorandumului la Râșcani:memorandum