Școlile din Ungheni au discutat despre implicarea comunității în viața școlii

Pe data de 9 aprilie 2015, în incinta Centrului de Informare pentru Cetăţeni din orașul Ungheni a avut loc masa rotundă cu reprezentanţii şcolilor din raion selectate în calitate de beneficiari în cadrul iniţiativei „Şcoala Mea” în 2015 – Liceul Teoretic „Vasile Alecsandri”, Liceul Teoretic „Gheorghe Asachi”, Liceul Teoretic „Alexandr Puşkin” din oraşul Ungheni şi Gimnaziul „Ion Vatamanu” din comuna Pârliţa.

În cadrul mesei rotunde au fost prezentate elementele cheie ale „Şcoala mea”, coordonate etapele şi datele de implementare a activităţilor planificate.

De asemenea, reprezentanţii şcolilor beneficiare din anul 2014 (Liceul Teoretic „Ion Creangă”, Liceul Teoretic „Alexei Mateevici”, Pârliţa) au împărtăşit experienţa acumulată privind implementarea instrumentelor de responsabilizare socială: importanţa seminarelor de instruire a membrilor Coaliţiilor Locale, pregătirea, organizarea şi desfăşurarea audierilor publice ale bugetelor şi completarea cardurilor/fişelor de raportare. Cele mai bune rezultate denotă importanţa participării elevilor şi părinţilor la procesul bugetar al şcolilor, fiindcă li s-au solicitat propunerile în procesul de elaborare a bugetului şcolii, au contribuit la prioritizarea domeniilor de finanţare pentru anul 2015 şi au înţeles că nu pot fi planificate proiecte mari, atunci când bani sunt prea puţini.

O bună parte din propunerile înaintate de către elevi şi părinţi în cadrul audierilor publice organizate în anul trecut au fost deja implementate (Liceul Teoretic „Ion Creangă” – achiziţionarea şi instalarea unui radio şcolar, procurarea literaturii artistice pentru clasele primare, achiziţionarea microscoapelor pentru cabinetele de biologie; Liceul Teoretic „Alexei Mateevici”, Pârliţa – procurarea mobilierului adaptat pentru clasele primare, reparaţia blocului alimentar, amenajarea unui parc). Graţie parteneriatului eficient între şcoli şi autorităţile publice locale de nivelul I şi II, cele 4 şcoli implicate în „Şcoala mea” în 2014 au benefiat de câte o tablă interactivă a câte 40000 lei.

De comun acord a fost aprobat planul grafic de activităţi pentru perioada aprilie – noiembrie 2015 în cadrul inițiativei. Acesta prevede crearea şi/sau definitivarea componenţei Consiliilor de Administraţie a şcolilor, organizarea şi desfăşurarea instruirilor pentru membrii Consiliilor de Administraţie, completarea şi prezentarea datelor pentru analiza independentă a bugetelor şcolilor beneficiare, organizarea procesului de pregătire şi completare a fişelor de raportare, organizarea procesului de pregătire şi desfăşurare a audierilor publice ale bugetelor şcolilor beneficiare şi elaborarea studiilor de caz.

Persoana de contact:

Svetlana Ciobanu, director executiv CRDD/partener regional

Telefon: 023623668; Email: crdd_ungheni@yahoo.com

Comunicatul de presă a fost preluat de aici.