Membrii Consiliului Consultativ „Școala Mea” s-au întrunit într-o nouă ședință

Pe 27 noiembrie, curent, membrii Consiliului Consultativ al „Școala Mea” și-au dat întâlnire pentru a doua oară în acest an, unde au oferit echipei sfaturi și remarci utile privind creșterea vizibilității proiectului.  Ședința a avut loc la sediul Fundației pentru Dezvoltarea Moldovei.

Vă reamintim că membrii Consiliului Consultativ sunt: (1) Liliana Nicolaescu-Onofrei – Consultant independent în educație, (2) Svetlana Borțoi – Șef Direcția Finanțele în Învățământ, Cultură și Știință, Ministerul Finanțelor, (3) Tamara Plămădeală – Avocat, AO „Apărătorul copilului”, (4) Vitalie Dogaru – Jurnalist Publika TV, (5) Chiril Lucinschi – deputat Parlamentul Republicii Moldova, (6) Tatiana Badan – Președintele Congresului Autorităților Locale din Moldova și (7) Eugenia Veverița, expert finanțele în educație.

Echipa proiectului a prezentat activitățile efectuate în 2015: 12 memorandumuri semnate, 265 membri ai Consiliilor de Administrație instruiți, 20 de audieri publice cu peste 2800 participanți, colectate 6027 răspunsuri în cadrul fișelor de raportare (3389 elevi, 2043 părinți). În plus, au prezentate și cele mai recente eforturi de promovare și creștere a vizibilității ințiativei.

În cadrul ședinței, Liliana Nicolaescu-Onofrei a lăudat eficiența autonomiei financiare în școli, oferind un exemplu elocvent: „Un director de școală mi-a zis că a realizat mai multe într-un an de autonomie financiară decât în cei 15 ani precedenți”. Totuși, doamna Nicolaescu-Onofrei a mai adăugat că „foarte mult depinde de capacitățile de management și de conducător al directorului. E important ca aceștia să aibă competențe formale”.

De asemenea, Eugenia Veveriță s-ar referit misiunea pe termen lung a reformei educaționale care a fost începută cu trei ani în urmă, declarând că: „reforma în modalitatea de finanțare nu a fost făcută pentru a face economii, ci pentru a obține într-un final îmbunătățirea calității studiilor.”

La final, participanții la ședință au reiterat importanța promovării implementării inițiativei „Școala Mea” în cât mai multe școli din țară, pentru a crește nivelul de implicare a comunității în viața școlii.

Inițiativa „Școala Mea este implementată de Centrul Analitic Independent Expert-Grup cu suportul Parteneriatului Global pentru Responsabilizare Socială al Băncii Mondiale și cu suportul informațional al Ministerului Educației al Republicii Moldova. Misiunea proiectului este de a îndemna și de a implica cetățenii în crearea unei școli mai eficiente, mai transparente și mai bune.