Au fost selectate școlile beneficiare ale inițiativei „Școala Mea” în 2015

Suntem bucuroși să anunțăm școlile selectate pentru implementarea inițiativei „Școala Mea” în 2015. Inițiativa este implementată de Expert-Grup împreună cu organizațiile regionale partenere și susținut de Ministerul Educației.

Cele 20 de școli selectate în acest an urmează să fie implicate în organizarea a o serie de evenimente în comunitate pentru discutarea bugetului și priorităților de dezvoltare a școlii, așa cum ar fi audierile publice și completarea unor chestionare de evaluare a calității procesului educațional, numite „Fișe de Raportare”.

Pentru fiecare școală, urmează să fie creat un Consiliu de Administrație, din care vor face parte: (i) directorul instituției de învățămînt, (ii) un director adjunct, (iii) un reprezentant delegat de administrația publică locală din unitatea administrativ-teritorială de nivelul întîi în care se află instituția, (iv)  trei reprezentanți ai părinților – delegați de adunarea generală a părinților, (v) doi reprezentanți ai cadrelor didactice – delegați de consiliul profesoral și (vi) un reprezentant al elevilor – delegat de consiliul elevilor din instituție. Orice alte părți interesate din comunitate pot fi parte a coaliției locale.

Instituțiile de învățământ selectate:

• Gimnaziul „Larga” din s. Larga, Briceni
  • Liceul „Lipcani” din or. Lipcani, Briceni
  • Liceul „Brătușeni” din s. Brătușeni, Edineț
  • Gimnaziul „Hlinaia” din s. Hlinaia, Edineț
  • Liceul „Vasile Alecsandri” din or. Bălți
  • Liceul „Olimp” din or. Sângerei
  • Liceul „Nicolae Casso” din s. Chișcăreni, Sângerei
  • Gimnaziul „Diomid Gherman” din s. Risipeni, Fălești
  • Liceul „Ion Vatamanu” din s. Pârlița, Ungheni,
  • Liceul „Gheorghe Asachi” din or. Ungheni
  • Liceul „Aleksandr Pușkin” din or. Ungheni
  • Liceul „Vasile Alecsandri” din or. Ungheni
  • Liceul „Onisifor Ghibu” din or. Orhei
  • Liceul „Ion Luca Caragiale” din or. Orhei
  • Liceul „Onisifor Ghibu” din or. Chișinău
  • Liceul „Măgdăcești” din s. Măgdăcești, Criuleni
  • Gimnaziul „Leova” sin s. Sărăteni, Leova
  • Liceul „Mihai Eminescu” din or. Comrat
  • Liceul „Ion Creangă” din s. Zârnești, Cahul
  • Liceul „Vasile Alecsandri” din s. Colibași, Cahul

Proiectul „Școala Mea” este implementat de către Centrul Analitic Independent Expert-Grup cu suportul financiar oferit de Parteneriatul Global pentru Responsabilizare Sociale al Băncii Mondiale și suportul informațional al Ministerului Educației al Republicii Moldova. Misiunea proiectului este să abiliteze cetățenii să contribuie, împreună cu autoritățile naționale, regionale și centrale, la promovarea unor politici educaționale responsabile, incluzive și bazate pe evidențe.