Analiza Creșterii Economice în Moldova (decembrie 2014, #11)


Republica Moldova începe un nou ciclu politic, iar provocările pentru noul Guvern vor fi mai mari ca niciodată. Alegerile parlamentare din 2014, contrar ideii vehiculate pe larg în opinia publică, nu au fost geopolitice, ci au avut o sorginte pur internă, reflectând divizarea societății între cei care au votat contra actualei guvernări și cei care le-au acordat o ultimă șansă.

Pentru a trece cu bine peste aceste provocări, Moldova trebuie să ia în următorii patru ani o opțiune decisivă spre calea modernizării țării și apropierea acesteia de UE, care trebuie să vină în tandem cu o serie de reforme sistemice de importanță critică. Totuși, promovarea unor asemenea reforme este dificilă în contextul unei clase politice destul de fragile, iar din acest motiv, formarea cât mai rapidă a următorului Guvern are o importanță crucială.

Comunicatul de presă poate fi accesat aici.

Vezi mai jos prezentarea efectuată la evenintului de lansarea a publicației:

Galerie foto de la eveniment →