MEGA XII: Anul riscurilor economice majore, T1-2015


Anul 2015 va fi unul dificil din punct de vedere economic, Produsul Intern Brut fiind prognozat să scadă cu circa 0,2%. Constrângerile sunt atât de sorginte externă, cât și internă. În particular, înrăutățirea situației economice din Federația Rusă și Ucraina, va cauza reducerea remiterilor (-7%) și a exporturilor de mărfuri și servicii (-0,5%). În plus, nivelul de incertitudine va fi alimentat de riscul agravării crizei de securitate din Ucraina, iar menținerea restricțiilor comerciale rusești și recuperarea lentă a economiilor UE vor continua să pună presiuni asupra economiei moldovenești.
Impactul factorilor externi va fi amplificat de anumite constrângeri interne. Astfel, înrăutățirea situației din sectorul bancar și volatilitatea monedei naționale, care au alimentat nivelul de incertitudine și au erodat confidența consumatorilor și firmelor, urmează să reducă creditarea în lei (-30%), investițiile (-4%), veniturile fiscale (-3%) și consumul final (-1,2%). Per ansamblu, majoritatea sectoarelor urmează să înregistreze declin: industria (-1,6%), construcțiile (-1,3%), și transportul (-0,2%). Agricultura va rămâne pe pantă pozitivă, în ipoteza unor condiții climaterice relativ favorabile din acest an, însă creșterea va fi mult mai lentă față de anii precedenți (+1,6%). În pofida acestui fapt, fermierii vor rămâne în situație economică dificilă din cauza diminuării prețurilor la produsele agricole supuse restricțiilor comerciale de către Federația Rusă.